حرف شنوی کودکان

۱,۷۲۴

روانشناسی کودک مقـــالات روانشناســــــی درباره کـــــــودکان

حرف شنوی در کودکان آیا می خواهید فرزندتان حرف شنو باشد؟ اگر مجبورید یک حرف را چندین مرتبه برای فرزند پیش دبستانی خود تکرار کنید تا گوش کند، این مطلب را مطالعه کنید.عده ای از پدر و مادرها وقتی می بینند فرزند کوچکشان به حرفهای آنها در لباس پوشیدن یا در جمع کردن وسایلش و … توجهی نمی کند و به تماشای تلویزیون یا بازی ادامه می دهد دائم صدایش می کنند و فریاد می کشند. آنها فکر می کنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند ، فرزندشان سریع تر گوش می دهد. در حقیقت، قضیه بر عکس است.به طور معمول اگر قبل از انجام کاری گفته خود را ۴ ، ۵ یا ۶ مرتبه تکرار کنید، بچه می آموزد که نباید گوش دهد. بچه ها زرنگتر از آن هستند که ما فکرش را می کنیم.آنها ارزش زمانی که برای اولین مرتبه او را صدا می کنید و زمانی که واقعاً با او کار دارید را می دانند و احتمالاً از ۵ یا ۱۰ دقیقه اضافی استفاده کرده و به بازی خود ادامه می دهند.

اگرچه هنگامیکه بچه، خود را به نشنیدن زده و یا حرفتان را جدی نمیگیرد، بسیار ناراحت کننده است، ولی بچه های ۴-۳ ساله از این که میتوانند با بی اعتنایی و گوش ندادن، والدین را عصبانی نمایند، احساس قدرت میکنند. پس با این قضیه به طور شخصی برخورد نکنید. بچه ها در این سن نمیخواهند که بد و بی ادب باشند، آنها فقط میخواهند استقلال خود را نشان دهند. البته اکنون، تشویق به عادت خوب گوش دادن، مشکلات گوناگونی را در آینده بر طرف خواهد کرد. به طور مثال فرزندتان در مدرسه مشکل توجه بر روی چیزی را دارد و نمی تواند در درسهایش تمرکز کرده و یا دستورات را دنبال نماید. چنانچه حرفهای شما را نادیده می گیرد، نباید بگویید این مسئله به مرور زمان به خودی خود حل خواهد شد.

دستورات زیر به فرزند پیش دبستانی شما کمک می کند تا بدون آنکه خود بفهمد، دقت و توجه بیشتری بر روی مسائل داشته باشد.

· عصبانـــــی نشـــــوید. تلاش کنید تا آرامش خود را حفظ کرده و با صدای آرام صحبت نمایید ، حتی اگر مجبور شدید برای چند لحظه ای به خلوتگاهی پناه آورید. هر قدر بلندتر صحبت کنید، مطمئناً بچه ها نه متوجه صدای بلند شما و نه مفهوم کلماتتان خواهند شد.

· مسائــــل را بــــرای فـــــرزندتان شــــــرح دهید . بچه ها هنگامی که به آنها دستور داده می شود سر به لجبازی می گذارند. به جای آن که بگویید، چطور جرأت نمودی سنگها را پرتاب کنی!، بگویید: سنگ برای پرتاب کردن نیست، توپ را پرتاب می کنند. بدین طریق بر روی رفتارش تأثیر گذاشته و راه چاره ای را بدون پرخاشگری به او ، یافته اید.

· مطالب را به سادگـــــی عنـــــوان نمایید .به جای سخنرانی کردن به نرمی ولی با قاطعیت حرف بزنید . به این طریق او یاد می گیرد که راجع به هر کاری که باید انجام دهد، فکر کند بدون آن که نیازی به سرزنش و ملامت برای فراموش کاری یا گوش ندادن باشد.

· از فـــــرزند خود بخواهید که مطالب مهـــم را تکــــرار کند. این روش موقعی مفید خواهد بود که می خواهید فرزندتان نتیجه ی کاری را بفهمد. بگویید : «باید ماژیک هایت را قبل از نهار جمع کنی بگو ببینم کی ماژیک هایت را جمع می کنی؟

·ارتبـــاط واقعــــی بــــرقـــــــرار سازید. چنانچه فرزندتان جذب فعالیتی گردیده، به آرامی دست به شانه او زده تا متوجه شما گردد. از او بخواهید موقعی که صحبت می کنید به شما نگاه کند، اگر بچه تان با چشم ارتباط برقرار می سازد، برایش بسیار سخت است که لجبازی نماید.

· جدولـــــی را تهیــــه نمایید. چنانچه صبح ها سخت ترین زمان در روز است. به او مسئولیت داده و با کمکش جدولی از تمام کارهایی که باید انجام دهد (مسواک زدن، شستن صورت، لباس پوشیدن، خوردن صبحانه و پوشیدن کفشها) تهیه کنید. بسیاری از بچه ها دوست دارند که جدول را بررسی کرده و موفقیت خود را اعلام نمایند.

· به او تـــــوجه کامـــــل داشته باشید. چنانچه می خواهید او به حرفهای شما گوش دهد، باید به گفته هایش گوش دهید. بنابراین هنگامی که روزنامه در دستتان است و آن را می خوانید با او صحبت نکنید. تمام توجه خود را به او داده و اگر امکان پذیر نیست، علت آن را برایش شرح دهید. (عزیزم، اکنون مشغول انجام کاری هستم اما دوست دارم که به گفته هایت گوش دهم. در عرض پنج دقیقه پیشت می آیم و به حرفهایت گوش می کنم.) به علاوه، به آنچه که او می گوید اهمیت دهید. چنانچه می گوید که سردش شده است ، نگویید : اینجا آنقدرها هم سرد نیست. به جایش بگویید: سردت شده؟ بیا برویم و لباس گرمت را برداریم.

· بــــی جهت نگـــــران نشوید. اکثر بچه های کوچک که در گوش دادن با مشکل مواجه بوده و بعضی اوقات بی قرار می شوند با کمبود توجه روبرو هستند. افرادی با این مشکل، این رفتارها برایشان به صورت عادت در آمده است، بنابراین چنانچه این بی توجهی در زندگی روزمره اش تأثیر گذاشته، باید مورد ارزیابی قرار گیرد. به خاطر داشته باشید، در این زمینه بچه ها با بزرگترها واقعاً فرقی ندارند. بچه ها می خواهند مثل شما، هنگام انجام کاری، کسی مزاحمشان نشود. این مسئله مانند این است که کتاب جالبی را در دست دارید و حاضر نیستید لحظه ای آن را کنار بگذارید . در این شرایط شخصی می خواهد شما را وادار به انجام کار دیگری کند. بنابراین اگر می خواهید فرزندتان به آنچه که گفته می شود دقت کرده و آن را انجام دهد، در حالی که او را در «هنر گوش دادن» کمک می کنید، صبور و با توجه باشید.

روشهای موثر برای حرف شنوی

در کودکان همه ما می خواهیم فرزندانمان حرف شنو باشند . وقتی فریاد می زنیم که بایست ! نرو وسط خیابان ؛ توقع داریم کودکمان اطاعت کند . یا اگر به او می گوییم که برو مسواک بزن ، یا بخواب ، توقع داریم بدون هیچ حرفی این کار را انجام دهد. خیلی اوقات ، وادار کردن بچه ها به این که رفتار شایسته ای داشته باشند مشکل است . روش ” هر چه می گویم همان است ” که بیشتر والدین به آن متوسل می شوند ، معمولاً بی فایده است . خوشبختانه روش هایی برای اداره رفتار بچه ها وجود دارد که بدون برخورد ، بدون اشک و قهر ، فریاد ، کتک کاری ، یا توهین ِ زبانی است .

در این مبحث سعی کرده ایم اصولی را ارائه دهیم که عمل به آنها به شما و فرزندتان کمک می کند تا به هدف مطلوب برسید . شروع واقعی این گونه تربیت ، از سال های آغاز کودکی است . به خاطر داشته باشید که در سنین پیش دبستانی ، بچه ها کارهای عادی روزمره و مهارت نظم و انضباط را که لازمه زندگی است ، به راحتی یاد می گیرند. برای تسلیم کردن کودکان روشی کلی وجود دارد که در همه شرایط ، مفید است. آنرا یاد بگیرید و بعد در زمینه های مختلف امتحان کنید .

۱– بـــــرخورد مثبت داشته باشید به رفتار مناسب فرزند خود توجه کنید و در همان لحظه از آن تعریف کنید . سپس از او درخواست نمایید ( یا او را راهنمایی کنید ) تا فعالیت بعدی را انجام دهد . در این روش برای هر کاری که کودک درست انجام می دهد امتیازی قائل شوید ، به نوعی که گویی جادویی در کار است ، او به طور باور نکردنی ، درخواست های بعدی را اجابت می کند. به طور مثال به او بگویید : – آفرین که یک لیوان شیر خوردی . حالا بیا کمی تخم مرغ بخور . – خیلی خوب مسواک زدی . حالا بیا لباس خوابت را بپوش .

۲- بـــــرای کنتـــــــرل او به نرمــــی رفتار کنید هر گاه ازکودک خود خواهشی دارید ، به سمت او بروید و به نرمی او را لمس کنید . به طوری که حضور شما تقریباً موافقت کودکتان را ضمانت کند . اکنون درست در جایی هستید که فرمان شما به یک عمل تبدیل می شود . شما می خواهید فرزندتان میز را بچیند ، اگر با فریاد از او بخواهید که از آن طرف خانه بیاید و میز را بچیند ، حتماً مؤثر نخواهد بود ؛ بهتر است نزد او بروید و آنچه که می خواهید به او بگویید ، سپس با او به آشپزخانه بروید . هنگامی که خواهر و برادر مشغول نزاع و درگیری هستند ، نباید با داد و بیداد دعوا را متوقف کنید . به جای آن ، به طرف آنها بروید و صحبت کنید . خیلی اوقات همین آرامش شما برای ساکت کردن بچه ها کافی است . اگر می خواهید موافقت کودک خود را جلب کنید کمتر از ” نه مؤکد ” استفاده کنید و حتی المقدور از حبس کردن او در اتاقش خودداری نمایید .

۳- فـــــرزند خود را دوباره راهنمایـــــی کنید فرزند خود را به سمت رفتار پسندیده هدایت کنید . اگر او به چیزی دست می زند که نباید دست بزند ، به او بفهمانید که دقیقاً چه چیزهایی را می تواند لمس کند یا بردارد . اگر او روی مبل بالا و پایین می پرد ، به جای اینکه او را سرزنش کنید ، جایی را که می تواند جست و خیز کند به او نشان دهید .

۴- اشیاء مخــــرب را از دستــــرس کــــودک دور کنید اگر فرزندتان روی دیوار رنگ آمیزی می کند ، مداد رنگی را از دسترسش دور کنید و برایش توضیح دهید که چطور می تواند از مداد رنگی به درستی استفاده کند .

۵- عــــزت نفس کــــودکان را از بین نبرید اگر فرزند خردسالتان روی میز ایستاده و می خواهید او را پایین بیاورید ، به او بگویید ” اجازه نداری روی میز بایستی ، خودت پایین می آیی یا من کمکت کنم ؟ ” در این صورت شما به نوعی ناتوانی های او را مهار می کنید و اعتماد به نفس از شما به فرزندتان انتقال می یابد .

۶- فـــــرزند خود را بـــــرای حضـــــور در جمع آمـــاده کنید اگر فرزند شما در حضور دیگران بد رفتاری کند ، باعث خجالت شما می شود و افرادی که شاهد خرابکاری او هستند رنجیده می شوند . در این زمان اگر به او بگویید ” ساکت بنشین ” ، معمولاً رفتارش بهبود نمی یابد . قبل از هر وضع جدیدی همچون سوار شدن به هواپیما یا حضور در جشن تولد ، موقعیت را برای او شرح دهید و انتظارات واقعی خود را بیان کنید . به طور مثال بگویید : وقتی سوار هواپیما می شویم ، در آنجا صندلی مخصوص خودت را داری و باید کمربندت را ببندی . می توانی کتاب بخوانی ، چیزی بخوری یا با اسباب بازی کوچکی بازی کنی . وقتی فردا به جشن تولد می رویم ، از تو انتظار دارم شلوغ نکنی و هنگامی که دوستت کادوهایش را باز می کند ، بنشینی و تماشا کنی .

۷- به کـــــودک کمک کنید که کمــــی جلوتـــــر را ببیند بچه ها در هر موقعیتی که قرار دارند ، رویدادهای بعدی را نمی بینند و فقط در لحظه زندگی می کنند . برای همین ، هنگام گــذر از مرحله ای دیگر ، دچار مشکل می شوند . بنا براین بهتر است هنگامی که می خواهید او را از جایی که دوست دارد به جای دیگری ببرید ، ابتدا پنج دقیقه قبل او را مطلع کنید که تا چند لحظه دیگر باید اینجا را ترک کنید . اگر بی خبر دست او را بگیرید و به جای دیگری ببرید باعث آزار او می شوید .

۸- از جایـــــی که بـــــــرای او مشکل ساز است دور شوید اگر هر بار با کودکتان به سوپر مارکت رفتید و با مشکلاتی روبرو شدید ، زمانی به آنجا بروید که کسی از او نگهداری می کند. بهتر است مدت یک ماه به او فرصت دهید و او را همراه خود به خرید نبرید ، این مدت ، زمان مناسبی است که این چرخه منفی بشکند و به شما و فرزندتان اجازه دهد که روال عادی پیدا کنید .

۹- کـــــودکتان را به جای دیگـــــری ببرید اگر در رستوران هستید و او بهانه گیری می کند ، کودکتان را بردارید و از آنجا خارج شوید . اغلب بیرون رفتن و انتقال او به جایی دیگر ، باعث آرامش او می شود . کارهای روزمره را به طور منظم انجام دهید . لباس پوشیدن ، مسواک زدن ، باز کردن در ، تمیز کردن اسباب بازیها ، رفتن به رختخواب ، همه اینها مجموعه ای هستند که رویدادهای مهم روزانه محسوب می شوند. شما می خواهید فرزندتان هر یک را با موفقیت پشت سر بگذارد و در گذر از هر مرحله ، رفتار مناسبی داشته باشد . اما ممکن است رفتارهای منفی مثل فریاد زدن نیز به سرعت در روال عادی روزمره جای بگیرد .

۱۰- در هــــر مـــــرحله او را راهنمایــــی کنید دقت کنید که هر یک از مراحل رشد کودکتان در کارهای روزمره پنهان شده است . او به تدریج می تواند کفشهایش را بپوشد و یا به حمام برود . شما نخست باید او را از لحاظ فیزیکی ( در هر مرحله انجام امور روزانه ) راهنمایی کنید و بعد فقط نظاره گر باشید . مثلاً به او بگویید : ” من نمی توانم لباست را دربیاورم ؛ اما تو را تماشا می کنم که چطور این کار را می کنی .”

۱۱- گاهـــــی بعضی امـــــور را به کـــــودک یادآوری کنید بچه ها به راحتی ممکن است چیزی را فراموش کنند . این وظیفه شماست که بعضی موارد را به آنها تذکر دهید . مثلاً اگر کودک شما فراموش کرد به دستشویی برود . باید با مهربانی به او بگویید ” وقت دستشویی” رفتن است . یک کلمه ی یاد آوری برای او بسیار مفید خواهد بود .

۱۲- هنگام فــــرمان دادن به کودک ، از دستورات واضح و روشن استفاده کنید به جای اینکه بگویید ” اتاقت را مرتب کن ” بهتر است به مورد مشخصی اشاره کنید . یعنی بگویید کتاب ها را در قفسه آبی ، و اسباب بازی ها را در قفسه پایینی بگذار. هر قدر فرمان های شما واضحتر باشد پذیرفتن آنها برای کودک آسانتراست.

۱۳- علت انجام هــــر کاری را بــــرای کودک توضیح دهید همانطور که شما و فرزندتان در حال مسواک زدن هستید ، برای آگاهی او توضیح دهید که چه کار می کنید و چرا . مثلاً بگویید : ” ببین من خمیر دندان را به تمام دندانم می رسانم . می خواهم همه ی جوجوهایی که آنجا زندگی می کنند را در بیاورم . حالا با آب ، دهانم را می شویم ، غرغره می کنم و بعد آب دهانم را بیرون می ریزم . بیا با هم این طوری مسواک بزنیم “

حرف شنوی در کودکان حرف شنوی در کودکان در تربیت مؤثر ،

وجود حد و مرز برای بچه ها ضروری به نظر می رسد. اگر ما آنها را درست راهنمایی کنیم، فرزندانمان آماده پذیرش می شوند. چرا که اساساً بچه ها مایلند والدین خود را خشنود سازند. اما اکثر ما در تعیین حد و مرز برای کودکانمان مهارتی نداریم. زیاد صحبت می کنیم ، بسیار عاطفی برخورد می کنیم و نمی توانیم به طور واضح منظور خود را بیان کنیم. اگر می خواهید فرزندانتان از شما حرف شنوی داشته باشند ، مثلاً کتک کاری نکنند، اسباب بازیهایشان را مرتب کنند یا به موقع به رختخواب بروند، بهتر است ده راهبرد زیر را به کار گیرید.

۱- واضــــــح و روشن صحبت کنید. والدین برای حد و مرز گذاشتن و ادب کردن فرزندانشان سربسته و مبهم صحبت می کنند ، می گویند « مؤدب باش، اذیت نکن ، شلوغ نکن » . این راهنمایی های کلی برای هر کودکی معنی خاصی دارد. بچه ها از ما می خواهند ، انتظاراتمان را به طور روشن و واضح بیان کنیم. حد و مرز مشخص به کودک می گوید دقیقاً چگونه باید رفتار کند. مثلاً در ” کتابخانه آهسته صحبت کن ، وقتی از خیابان عبور می کنیم دست مرا بگیر یا موقع غذا حرف نزن”. این راهبرد در واقع میزان پذیرش و حرف شنوی کودکتان را افزایش می دهد.

۲- انتخابهای دیگــــر را به کـــودک پیشنهاد کنید. در بسیاری موارد می توانید به فرزندتان فرصت یک انتخاب محدود شده بدهید تا خودش تصمیم بگیرد چگونه دستورات شما را انجام دهد. گاهی آزادی عمل در تصمیم گیری ، به کودک احساس قدرت و تسلط می دهد که به تدریج مقاومت در برابر والدین را کاهش دهد. به طور مثال به او بگویید : « الان وقت استحمام است. می خواهی دوش بگیری یا در وان حمام کنی ؟ » « می خواهی نیم ساعت صبح ، نیم ساعت بعدازظهر ریاضی تمرین کنی ؟ یا یک ساعت صبح ؟ » از این رو والدین بهتر و سریع تر می توانند به کودک خود پیشنهاداتی بدهند. آنها انتخاب محدودی برای کودکان تعیین می کنند. اما می توانند تغییراتی در آن پدید آورند. به عبارتی دیگر این گونه انتخابها محدود ، اما تغییر پذیرند.

۳- قاطــــــع باشید . زمانی که عدم پذیرش و سرپیچی رخ داده باشد و شاید کودک به خودش یا دیگران آسیب برساند. به موقعیت محدوده کننده قاطع نیاز داریم. یک محدودیت قاطع به کودک می گوید باید رفتار نامطلوبش را متوقف کند و فوراً حرف شما را بپذیرد. مثلاً : « همین الان برو تو اتاقت » ، « بس کن اسباب بازیهایت را پرت نکن » . البته این قاطعیت از طریق جدیت در چهره و صدا به خوبی نمایان می شود. همان طور که نرمش بیش از حد والدین برای کودک مفید نیست ، رفتار خصمانه والدین نیز برای آنها مضر است. اما قاطعیت مرز بین نرمش بیش از حد و رفتار خصمانه است.

۴- بــــر نقاط مثبت فـــــــرزندان تأکید کنید. بچه ها بیشتر پذیرای فرمانهای مثبت هستند تا منفی. به طور کلی بهتر است واضح و روشن به کودک بگویید باید چه کار کند . دستورات منفی مثل نرو، نریز ، نکن به کودک می گوید چه چیزی قابل قبول نیست ، اما رفتاری که از او انتظار می رود را بیان نمی کند. والدین مستبد اغلب از فرمانهای منفی استفاده می کنند، در حالی که والدین موفق دریافته اند بیشتر باید از فرمانهای مثبت استفاده کنند.

۵- بـــــــی طــــرفــــی خـــودتان را اعــــــــلام کنید. وقتی می گویید : « الان برو بخواب » ممکن است نیروی کشمکش شخصی بین او و شما ایجاد شود. روش بهتر این است که دستورات را به حالت غیر شخصی بیان کنید. به طور مثال به او بگویید « ساعت نه است و وقت خواب تو » و به ساعت اشاره کنید. در این حالت هر اعتراض و حس ناخوشایندی پدید بیاید، بین کودک و ساعت است ، نه بین او و شما. یا هنگامی که به او می گویید«: خانه جای توپ بازی نیست» او از این قاعده ناراحت می شود نه از شما .

۶- توضیح دهید چـــــرا محدودیت لازم است. مردم وقتی در مورد قاعده یا دستوری توجیه شوند ، بهتر می توانند آن را بپذیرند ، اما در غیر این صورت آن را مستبدانه می پندارند. بنابراین هنگامی که برای اولین بار کودک را در موقعیت محدود کننده قرار دادید توضیح دهید چرا فرزندتان باید آن را بپذیرد. شناخت علت قواعد، باعث می شود رفتار مناسب در کودک درونی شود. یعنی تمایلات درونی اش، او را مطیع قوانین خانواده می سازد. برای بیان علت قوانین به جای این که از توضیحات طولانی ، که بچه ها را خسته می کند، استفاده کنید. به طور خلاصه ، دلیل یک دستور را بیان کنید. مثلاً : “دیگران را نزن ! چون بدنشان درد می گیرد” یا ” وقتی اسباب بازی را از دست بچه های دیگر می گیری ، آنها ناراحت می شوند، چون هنوز بازیشان تمام نشده است.

“۷- چاره دیگـــــری پیشنهاد کنید. هرگاه رفتار کودکی را محدود کردید، سعی کنید به یک فعالیت قابل قبول دیگر اشاره کنید. از این طریق شما مستبد به نظر نمی رسید و فرزندتان حس نمی کند کسی اختیارش را سلب کرده است و احساس محرومیت هم نمی کند. بنابراین می توانید بگویید : « پسرم نمی توانی قبل از شام شکلات بخوری ، اما بعد از شام می توانی بستنی و هم شکلات مورد علاقه ات را بخوری » با پیشنهاد چاره ی دیگر می توانید ، هنگامی که احساس کودک شما قابل پذیرش است، او را تربیت کنید.

۸- در تــــــــــربیت کـــــودکان ثابت قـــدم باشید. تعیین حد و مرز برای کودکان ، هنگامی مؤثر است که این قوانین ثابت باشند. به عبارت دیگر، در هر خانه باید ضوابط خاصی حاکم باشد و والدین همواره به آن پایبند باشند و آن را تغییر ندهند. مثلاً اگر ساعت خواب ، یک شب هشت و شب دیگر هشت و نیم و شب بعد نُه باشد ، به جای همراهی ، مقاومت بچه ها را در پیروی از این برنامه به دنبال خواهد داشت. سختی این روش در این است که قوانین مهم و روزمره خانواده باید هر روز به موقع اجرا شوند تا تأثیر گذار شوند.

۹- رفتــــار ناپسند را تذکـــــــر دهید. مهم نیست بدرفتاری کودک چه باشد، ما باید برای او روشن کنیم که رفتارش را ناپسند می دانیم و آن را قبول نداریم. بنابراین به جای این که بگوییم « پسر بد» یعنی خودت را قبول نداریم، باید بگوییم « کتک کاری نکن » یعنی رفتارت را رد می کنیم.

۱۰- احساسات و عـــــواطف خود را کنتــــرل کنید. بنا به گزارش پژوهشگران ، هنگامی که والدین عصبانی هستند ، فرزندان خود را شدیداً تنبیه می کنند و بیشتر از قبل مورد آزار زبانی و بدنی قرار می دهند ، گاهی اوقات به جای خشونت و رفتار خصمانه باید آرامش خود را حفظ کنیم، نفس عمیق بکشیم و تا ده بشماریم . اساساً تربیت یعنی آموزش رفتار صحیح به کودکان ، اما اگر شما عصبی یا احساساتی باشید نمی توانیدآموزش را به طور مؤثر انجام دهید. مثلاً به جای این که به کودک خود حمله کنید و حرف ناشایستی به او بزنید بهتر است یک لحظه صبر کنید ، بعد با آرامش از او بپرسید « اینجا چه خبر است؟ » . همه ی کودکان به راهنمایی والدین برای شناخت رفتار پسندیده نیاز دارند. مهارت ما در ایجاد قوانین و محدودیتها ، همکاری بیشتری از جانب فرزندان برای ما به ارمغان می آورد.

موضوعات :مقاله

۱,۷۲۴ دیدگاه

 1. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

  پاسخ
 2. I together with my guys were actually digesting the nice tips and hints from your web site and before long came up with a terrible suspicion I never thanked the web blog owner for those secrets. These young men happened to be for that reason glad to study them and have in effect without a doubt been enjoying them. Thank you for being well accommodating and also for deciding on this sort of smart information most people are really wanting to learn about. Our own honest regret for not expressing appreciation to sooner.

  پاسخ
 3. I’ve been coaching bands for many years, and can confidently say that for this to translate to your band, several things need to be in place: (1) Know your Ideal Fan extremely well. Methods such as Michael Port’s Red Velvet Rope Policy work well for this. (2) Interview your ideal fans. Methods such as the Lean Canvas and interviewing for it, like laid out in The Lean Startup or The $100 Startup, work extremely well for this. (3) Brand yourself very well in everything you do, based upon your core message and what you know both conveys that message to and attracts your Ideal Fan.At that point, you’ll know precisely what to offer potential fans, including where and how to offer it to them.LikeLike

  پاسخ
 4. I together with my buddies appeared to be analyzing the best secrets and techniques from your web page and so instantly came up with an awful feeling I never thanked you for those techniques. The ladies had been for that reason warmed to learn all of them and already have undoubtedly been using them. Many thanks for simply being very kind as well as for considering varieties of tremendous resources most people are really needing to be informed on. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

  پاسخ
 5. What i do not realize is if truth be told how you are not really much more well-appreciated than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably when it comes to this topic, produced me for my part consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t fascinated except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. All the time take care of it up!

  پاسخ
 6. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  پاسخ
 7. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

  پاسخ
 8. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  پاسخ
 9. I simply want to tell you that I’m beginner to blogging and site-building and honestly savored you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your blog . You actually come with incredible article content. Bless you for sharing with us your blog.

  پاسخ
 10. I in addition to my buddies came reviewing the best pointers from your website while immediately got a horrible suspicion I had not expressed respect to you for those strategies. Most of the young boys became totally joyful to read through them and have now without a doubt been taking pleasure in them. Many thanks for turning out to be considerably considerate and then for deciding upon this sort of useful subjects most people are really eager to be aware of. My sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

  پاسخ
 11. I am just commenting to let you know what a awesome discovery my cousin’s girl went through browsing your web site. She figured out a lot of pieces, most notably what it is like to possess an incredible coaching character to have many people really easily have an understanding of a number of hard to do subject areas. You really did more than my expectations. I appreciate you for churning out such insightful, safe, edifying and in addition cool tips on this topic to Kate.

  پاسخ
 12. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i¡¦m happy to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make sure to do not disregard this website and give it a look on a constant basis.

  پاسخ
 13. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

  پاسخ
 14. You really make it seem so easy along with your presentation but I in finding this matter to be really one thing that I feel I would by no means understand. It seems too complicated and very extensive for me. I’m taking a look ahead to your next submit, I will try to get the hold of it!

  پاسخ
 15. Needed to write you one tiny note in order to say thank you again considering the remarkable things you’ve contributed on this page. It has been so extremely open-handed with you to allow freely exactly what a few people could possibly have offered for sale for an electronic book to generate some cash for themselves, most importantly since you might have tried it in the event you considered necessary. The solutions as well worked as a easy way to comprehend other people have the identical keenness just as mine to figure out a great deal more in terms of this problem. I am certain there are some more enjoyable situations in the future for individuals that look over your website.

  پاسخ
 16. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a great web site.

  پاسخ
 17. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

  پاسخ
 18. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

  پاسخ
 19. I enjoy you because of all your labor on this website. Kim loves engaging in internet research and it is easy to understand why. Many of us learn all of the powerful mode you render very important solutions on the web site and as well foster participation from others about this subject matter and our daughter has always been becoming educated a great deal. Have fun with the rest of the new year. You have been carrying out a first class job.

  پاسخ
 20. I as well as my friends were digesting the great helpful tips on your web blog and then all of a sudden developed a horrible feeling I had not expressed respect to you for those strategies. Most of the people appeared to be consequently happy to learn them and have very much been taking advantage of them. Thanks for getting simply considerate and for making a choice on this form of notable resources most people are really desperate to be informed on. My honest regret for not saying thanks to earlier.

  پاسخ
 21. Howdy very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds also¡KI’m satisfied to find a lot of useful information right here within the post, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

  پاسخ
 22. I needed to draft you that bit of remark just to say thanks once again about the superb opinions you’ve shown on this website. It’s certainly pretty generous of people like you to give extensively all many people might have supplied for an ebook to make some dough for their own end, most notably seeing that you might have tried it in case you wanted. The good tips in addition worked as the good way to understand that most people have similar zeal much like my own to see whole lot more in terms of this matter. I think there are millions of more pleasant instances up front for those who looked at your website.

  پاسخ
 23. I want to convey my love for your generosity for visitors who must have assistance with this important field. Your very own commitment to getting the solution all around had been quite valuable and have in every case enabled women much like me to arrive at their dreams. Your own useful advice denotes so much to me and far more to my fellow workers. With thanks; from each one of us.

  پاسخ
 24. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a great web site.

  پاسخ
 25. Miesista sposob wykonywania plciowa zas deficyt tematow sposrod erekcja owo obiekt coraz to wiekszej kapele w dzisiejszych czasach egzystujacych facetow. Uczeszczajac lokalny sprawnie przebojowy serw dysponujesz opcja wyzbycia sie napiecia plus zwiazanych z poprzednio zaburzen erekcji i zywego usuniecia malomownych zahamowan utrudniajacych Twoje relacje erotyczne. Przedkladane na skros nas narady nielekarskie kierowane egzystuja na mocy orzeczonych opiniodawcow.

  پاسخ
 26. I want to express my thanks to the writer just for bailing me out of this particular difficulty. Right after surfing throughout the search engines and getting ideas which are not helpful, I assumed my life was done. Existing without the presence of approaches to the issues you’ve sorted out by means of the article is a serious case, and the ones that would have in a wrong way affected my entire career if I had not discovered your website. That training and kindness in taking care of a lot of things was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a thing like this. I am able to at this point relish my future. Thanks so much for your high quality and results-oriented help. I won’t be reluctant to suggest your blog to anyone who needs and wants support about this matter.

  پاسخ
 27. I enjoy you because of all of the efforts on this website. My mother enjoys working on investigations and it is easy to understand why. My partner and i notice all regarding the dynamic way you make precious tricks through the blog and in addition inspire contribution from others on this content so our daughter is actually understanding a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are doing a good job.

  پاسخ
 28. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

  پاسخ
 29. I have been surfing online greater than three hours as of late, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

  پاسخ
 30. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is actually a wonderful web site.

  پاسخ
 31. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a great website.

  پاسخ
 32. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

  پاسخ
 33. I’ve been surfing online more than 3 hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s lovely worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the internet might be much more helpful than ever before.

  پاسخ
 34. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

  پاسخ
 35. I enjoy you because of your whole hard work on this web page. Ellie loves setting aside time for internet research and it’s obvious why. I know all of the compelling means you present both interesting and useful strategies on this web blog and as well welcome contribution from others on this situation then our own daughter is undoubtedly studying so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always doing a really good job.

  پاسخ
 36. Can I just say what a comfort to find an individual who genuinely knows what they are discussing online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you most certainly have the gift.

  پاسخ
 37. Thank you a lot for providing individuals with such a pleasant chance to discover important secrets from here. It is usually so ideal and full of a great time for me and my office acquaintances to visit the blog really thrice in one week to read the latest guides you have. And of course, I’m certainly happy with your beautiful tactics you serve. Certain 3 points in this posting are in truth the most suitable I have had.

  پاسخ
 38. I was just looking for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

  پاسخ
 39. I wish to express some thanks to the writer just for bailing me out of this condition. As a result of looking out through the online world and meeting solutions which are not pleasant, I assumed my entire life was over. Living without the presence of approaches to the problems you’ve solved all through your entire post is a critical case, as well as ones which could have adversely damaged my entire career if I hadn’t discovered the website. Your personal know-how and kindness in controlling the whole lot was excellent. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I am able to at this time relish my future. Thanks for your time so much for the reliable and effective guide. I won’t hesitate to endorse your blog to anyone who wants and needs guide about this topic.

  پاسخ
 40. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

  پاسخ
 41. I wish to express thanks to the writer for rescuing me from this type of scenario. As a result of researching through the the web and finding recommendations which were not beneficial, I was thinking my entire life was well over. Living without the answers to the difficulties you’ve resolved by way of your entire website is a crucial case, and the ones which might have badly affected my entire career if I had not encountered the website. Your own personal understanding and kindness in maneuvering all things was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a point like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for the high quality and results-oriented help. I won’t be reluctant to endorse your site to anyone who would like counselling on this situation.

  پاسخ
 42. Good day very cool website!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am glad to search out so many useful information right here in the post, we need work out extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  پاسخ
 43. A lot of thanks for all your valuable effort on this web page. Ellie enjoys going through investigations and it’s obvious why. We learn all relating to the dynamic way you produce important information through your website and as well inspire contribution from website visitors about this subject and our princess is always starting to learn a great deal. Have fun with the rest of the year. You are doing a good job.

  پاسخ
 44. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

  پاسخ
 45. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask! lords mobile gems hack

  پاسخ
 46. I simply desired to appreciate you yet again. I do not know the things that I could possibly have implemented in the absence of those smart ideas revealed by you regarding this problem. Entirely was a daunting matter for me, however , observing a new professional manner you solved it made me to jump for fulfillment. Now i’m happier for your assistance and in addition expect you realize what a great job you have been undertaking instructing the rest by way of your webblog. I am certain you have never met any of us.

  پاسخ
 47. I precisely had to say thanks all over again. I do not know the things that I would’ve handled in the absence of the actual aspects discussed by you on that field. It had been a real scary case in my circumstances, however , looking at your skilled avenue you processed the issue took me to jump with contentment. Extremely happy for the information and in addition wish you recognize what a great job that you are putting in training the rest through your webblog. More than likely you’ve never got to know all of us.

  پاسخ
 48. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

  پاسخ
 49. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, but I in fact thought youd have 1 thing fascinating to say. All I hear is really a bunch of whining about something that you may possibly fix should you werent too busy looking for attention.

  پاسخ
 50. Admiring the time and energy you put into your blog and in depth details you offer. It is very good to come across a weblog every once in a whilst that isn’t the same old rehashed material. Amazing read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  پاسخ
 51. You actually make it seem really easy together with your presentation but I to find this topic to be really one thing which I think I might by no means understand. It kind of feels too complex and extremely huge for me. I am looking ahead for your next submit, I will attempt to get the dangle of it!

  پاسخ
 52. اشتراک ها شهرت: Homepage

 53. ۵۵۸۴۷۹ ۵۱۲۱۷۴Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! 775671

  پاسخ